Skrb za rane
Rana se najčešće definira kao prekid anatomskog i funkcionalnog kontinuiteta tkiva ili organa, a može nastati djelovanjem različitih čimbenika (mehaničkih, termičkih, kemijskih, bioloških, električnih) ili njihovom kombinacijom.
Cijeljenje rana je spontani proces i uglavnom završava zatvaranjem defekta kod akutnih rana, međutim kada rana ne zacijeli u predviđenom razdoblju i taj proces traje dulje od 6 tjedana – tada govorimo o kroničnoj rani (dekubitus, potkoljenični vrijed i sl.).
Da bi kronična rana zacijelila potrebni su joj optimalni fizikalno kemijski uvijeti, a to omogućuju suvremene obloge za vlažno cijeljenje rana.
Moderne obloge za vlažno cijeljnje rana danas su standard u primjeni kod akutnih i kroničnih rana koje cijele sa i bez defekta kože. Oni na rani stvaraju vlažan, okluzivni medij za koji je dokazano da ubrzava cijeljenje rane, potiče čišćenje rane od odumrlog tkiva (autolitički debridman), smanjuje rizik od infekcije a pacijentu pruža atraumatski prijevoj, te općenito manju bolnost same rane.
Pridržavajući se pravilnih indikacija, uz individualan pristup svakom pacijentu, može se postići brži, bolji i kvalitetniji način liječenja rane.
Obloge za vlažno cijeljenje rane klinički su dokazane kao velika prednost u odnosu na klasično previjanje gazom. Elementi tih prednosti nalaze se u :
- Bržem cijeljenju rana – uslijed konstantnosti temperature, vlažnog medija koji omogućuje brže migriranje stanica i poticanjem djelovanja leukocita koji luče faktore rasta.
- Smanjenjem rizika od infekcije – direktnim otpuštanjem iona srebra u ranu ili stvaranjem nepropusne barijere za bakterije i viruse.
- Većoj udobnosti i isplativosti kod dugotrajnih liječenja rane – moderne obloge smanjuju bolnost rane jer se ne lijepe za ranu, a nisu potrebna ni svakodnevna previjanja. Od izuzetne važnosti je da se pacijent može s njima tuširati i kupati.
Da bi odabrali odgovarajuću oblogu za ranu potrebno je učiniti slijedeće:
- Napraviti procijenu rane – veličina, dubina, količina sekrecije i stupanj čistoće
- Dobro poznavati kako djeluju obloge i kojoj grupi pripadaju npr.
- Granuflex (Hidrokoloid) – za rane sa srednjom i slabom sekrecijaom
- Kaltostat (Alginati) – za rane sa jačom sekrecijom
- Aquacel (Hydrofiber)- za rane sa jakom sekrecijom isl.
- Pažljivo pročitati uputu kako se obloge primjenjuju i kada ih treba promijeniti
- Granuflex – 2,5 cm veća od ruba rane
- Kaltostat – u veličini rane
- Aquacel – 1 cm veći od ruba rane
- Potrebno je i poznavati moguće kombinacije obloga ovisno o tome da li je rana plitka ili je duboka pa ju je potrebno ispuniti kako bi rezultat tretmana bio što uspješniji.

ConvaMax™ Superabsorber
Zbrinjava eksudat. Štiti kožu.
Ljepiva i neljepiva obloga sa snažnom sposobnošću upijanja.

Silesse™
Silesse™ Tanki zaštitni sloj za kožu - za osjećaj bez žarenja i boli.
Pumpni sprej i rupčići.

Niltac™
Niltac™ Odstranjivač medicinskih ljepila - za osjećaj bez žarenja i boli.
Aerosol sprej i rupčići.

Avelle - sustav zbrinjavanja rana
Jedinstvena Hydrofiber® obloga izrađena za provedbu terapije negativnim tlakom bez uporabe spremnika za tekući otpad.

FoamLite
FoamLiteTM ConvaTec pjenasta obloga za zbrinjavanje akutnih, kroničnih, slabo do neeksudirajućih rana. Mnogobrojni svakodnevni klinički izazovi, zahtijevaju i izbor obloga za rane koje:
- Štite nježnu kožu i kožu oko rane od maceracije
- Brane ranu od infekcije
- Njeguju održavanjem vlažnog okružja pogodnog za cijeljenje rana

Aquacel®Ag Burn
AQUACEL® Ag Burn obloga s primijenjenom Hydrofiber® tehnologijom, mekana je, sterilna, antimikrobna obloga, koja upija eksudat iz rane, te blokira i uništava tako upijene mikrobe - kao što su bakterije - koji mogu izazvati pojavu infekcije.