Higijena rane - Vaš referentni vodič
Kako uklopiti higіjenu rane u proaktivnu strategіju zacjeljivanja rane
Datum objave: 16. rujan 2024.
Mijenjamo način na koji razgovaramo o ranama
Kada rane opisujemo kao „kronične", skloniji smo smatrati da takve rane nije moguće zaliječiti. Zato bismo ih trebali nazivati ranama koje teško zacjeljuju - jer teško zacjeljuju, ali će zacijeliti. lako to možda neće biti lako ili brzo, zacjeljivanje je moguće.
NOVA Definicija: Rana koja teško zacjeljuje
Rana koja ne reagira na standardnu njegu temeljenu na rezultatima istraživanja - uglavnom je to rana koja sadrži eksudat, fibrinske naslage i čija se veličina povećala do trećeg dana od njezina nastanka. Zbog ovih uvjeta nastaje i uspijeva biofilm, zbog kojega rana ne napreduje i sprječava se njezino zacjeljivanje. Sve rane koje teško zacjeljuju sadrže određenu količinu biofilma. Zbog brzine, biofilm može nastajati iznova i iznova, pa rana koja teško zacjeljuje zaista zacjeljuje teško sve dok napokon ne zacijeli.
Biofilm: primarna zapreka zacjeljivanju
Postoje snažni dokazi koji ukazuju na učestalost pojave biofilma u ranama koje teže zacjeljuju. Biofilm predstavljaju mikrobne stanice koje su povezane sa živućom ili neživom površinom i produciraju ekstracelularne polimerne supstance (EPS). Biofilm je otporan na antimikrobne agense, što može rezultirati dugotrajnom upalom i infekcijom.
Higijena rane potrebna je i koristi svim ranama
Interventna strategija u borbi protiv biofilma sastoji se od četiri koraka i svakoj rani daje mogućnost zacjeljivanja. Dokazana pospješuje stopu zacjeljivanja, smanjuje uporabu antibiotika i poboljšava kvalitetu života.
Biofim se može pojaviti u svakoj fazi zacjeljivanja, bez obzira na vrstu tkiva. Nevidljiv je i brzo se mijenja, stoga je opasan tijekom cijelog procesa zacjeljivanja.
Zato se sve rane koje teško zacjeljuju trebaju pratiti i adekvatno tretirati - sve dok u potpunosti ne zacijele.
To znači da je potrebno provoditi higijenu rane sve dok rana u potpunosti ne zacijeli.
5 vrsta tkiva tijekom zacjeljivanja
Kada vizualno procjenjujemo napredak zacjeljivanja rane, razmatraju se i u obzir uzimaju i vrsta i boja tkiva.
- Nekroza
Mrtvo tkivo koje je obično posljedica nedostatne opskrbe krvlju (ishemije) tkiva i stanica u dnu rane, ali do kojeg može doći i zbog infekcije. Izgledom je crne ili smeđe boje, teksturom može biti tvrdo/suho/kožasto ili meko/vlažno, a dnu rane može biti čvršće ili labavije priljubljena. Potrebno je razlikovati mrtvo tkivo od hematoma, suhe kraste ili serokraste. Takvo tkivo naziva se i 'devitalizirano'.
- Tkivo s naslagom
Naslaga je žuti ili bijeli materijal na dnu rane; uglavnom je vlažan, no može bit i suh. Može se prezentirati kao debela naslaga ili samo tanki sloj.
- Nezdrava granulacija
Prethodno nedefinirana faza u kojoj se rana izvana ne prezentira nezdravom i postoji granulacija tkiva, no ne napreduje. Zdrava granulacija tkiva očituje se u ružičastoj boji i indikator je zacjeljivanja, dok je nezdrava granulacija obično tamnocrvene boje (iako može izgledati blijedo ako postoji protok krvi), prilikom kontakta često krvari i može ukazivati na infekciju rane.1 Može biti sklono krvarenju (trošno),1 zbog brojnih faktora, uključujući ishemiju, netretiranu patologiju i biofilm. Zacjeljivanje takvog tkiva može se potaknuti indiciranjem posebne terapije i implementacijom higijene rane.
- Zdrava granulacija
Prezentira se kao svijetlocrvena i nalik na oblutke, trebala bi biti vlažna i sjajna. Ova faza mora proći kako bi došlo do epitelizacije. Potrebno ju je nadzirati radi pojave hipergranulacije (kao posljedice abnormalnih uvjeta u dnu rane, poput granulama ili kronične infekcije) na mjestima gdje tkivo prelazi razinu okolne kože.1
- Epitelizacija
Završna faza zacjeljivanja i zatvaranja rane u kojoj se na rubovima rane ili na njezinoj površini počinju stvarati nove stanice kože koje će ranu prekriti i zatvoriti, te tako vratiti funkciju kože kao barijere. Izgledom je bez sjaja, svijetle ružičaste ili bijele boje, i može biti jako krhka. Kod rana nastalih uslijed opekotina drugog stupnja, male nakupine epitela formirat će strukture poput folikula kose. Potrebno ih je razlikovati od: maceracije, nečistoća ili površinske naslage (ako postoje „male nakupine").
Implementacija higijene rana:
Sada kada ste upoznati s ranama koje teško zacjeljuju, sa sveprisutnom opasnošću biofilma i sa četiri koraka higijene rana, uklopit ćemo ih u proaktivnu strategiju za zacjeljivanje rana:
Procijeni:
Holistički pristup pacijentu i točna procjena rane od iznimne su važnosti, kao i određivanje jasnog cilja. Rani morate nadjenuti ime i prezime (odnosno, odrediti njezinu vrstu i etiologiju) te odrediti njezine uzroke.
Razmotrite uvođenje adjunktivne terapije, poput kompresije ili prehrane.
Zbrini:
1. Prilikom promjene obloga, odredi vrstu tkiva
2. Proaktivno provodi higijenu rane, upotrebom prave obloge u pravo vrijeme
3. Odredi specifičnu terapiju nakon promjene obloge.
Prati:
Strateški korak koji se sastoji od stalnog praćenja veličine rane, sastava tkiva, ruba rane, stanja okolne kože i mirisa rane. Potrebno je u obzir uzeti i holističke faktore poput boli, kvalitete sna, mobilnosti i mogućnosti praćenja plana liječenja.
Prava obloga u pravo vrijeme
Sve rane mogu napredovati ka cijeljenju. No ne odgovara svakoj rani isti način zbrinjavanja. Upravo zato nudimo čitavu lepezu proizvoda kojom smo obuhvatili svaku vrstu tkiva, u svakoj fazi zacjeljivanja.
Deset zapovjedi higijene rana
- Higijenu rane provodite na siguran način u svakom okruženju, bez obzira na vještinu.
- Umjesto „kronična rana", upotrebljavajte izraz „rana koja teško zacjeljuje".
- Pratite biofilm u svakoj fazi - golom oku je nevidljiv, i ključna barijera zacjeljivanju rane.
- Ne čekajte; ranu tretirajte odmah.
- Proaktivno procijenjute (rani nadjenite ime i prezime - vrsta i etiologija).
- Proaktivno zbrinite (provodite higijenu rane i pružajte popratnu njegu koja odgovara etiologiji).
- Proaktivno pratite.
- Odredite učestalost higijene rane u svakoj fazi zacjeljivanja i za svaku vrstu tkiva.
- Vrednujte stanje rane i pacijenta prilikom svake promjene obloga, ako je potrebno ranu sveobuhvatnije zbrinuti, to i zatražite.
- Prihvatite da rana koja teško zacjeljuje ostaje takva sve dok zaista ne zacijeli, stoga provodite higijenu rane prilikom svake procijene rane, za sve rane dok one ne zacijele.